Ośrodek Wypoczynkowy "Gałęziaki" - Andrzej Gałęzewski;
Waplewo Wielkie; gm. Stary Targ; pow. sztumski

Ośrodek wypoczynkowy pomorskie

            Trudno mi określić rok uznawany za początek tego, co aktualnie określane jest jako ośrodek „GAŁĘZIAKI” w Waplewie Wielkim.

            Z gruntami naszego ośrodka mam do czynienia od 1992 roku. Były to tereny dawnej kopalni piasku i żwiru po zlikwidowanym przedsiębiorstwie państwowym. Po 2-3 latach eksploatacji kruszywa przez nas, powstało już naszego dzieła pierwsze zadbane duże oczko bardzo czystej wody (mały zbiornik poeksploatacyjny), ale bez żadnej fauny i flory. Pamiętam okres wakacyjny, kiedy to spycharka równała teren dla ustawienia koparki, zasypując przy tym dawną zarośniętą sadzawkę. Zaczęło robić się w niej gęsto od różnych ryb – karasi, płotek, linów, okoni i szczupaków, niektórych nawet okazałych rozmiarów. Aby je przenieść do naszego bezrybnego stawu używaliśmy wszystkiego, co się do tego nadawało. Najbardziej w pamięci utkwiły mi firany z okien, które posłużyły nam do odławiania ryb, oraz wielkie zdziwienie młodych wówczas „rybaków”. Przemieszczone wówczas ryby są więc przodkami części ryb w istniejących aktualnie stawach – łowiskach wędkarskich, a jeśli niektóre z nich przetrwały do dziś, to mają ponad 18 lat.

            Z upływem lat ubywało kruszywa w złożu, zaś przybywało powierzchni stawowej – zbiorników poeksploatacyjnych. W 1997 roku powstał drugi mały staw. Wówczas był to fragment tego, co nazywamy obecnie Stawem Biesiadnym. Po raz pierwszy dokonano wtedy zarybienia narybkiem z hodowli – wpuszczonych zostało 2.500 sztuk karpia (kroczka). Najstarsze karpie w naszych stawach mają zatem już 14 lat.

            W późniejszych latach nadal przybywało powierzchni stawowej oraz ilości ryb, bowiem dokonywane były zarybienia różnymi gatunkami. Tak powstawały aktualne nasze łowiska wędkarskie, które dopiero od 2007 stały się łowiskami komercyjnymi.

            Zagospodarowując sukcesywnie tereny poeksploatacyjne naszej kopalni kruszywa zaczęto realizację  planów (coraz bardziej dojrzałych wizji) stworzenia ośrodka dla bardziej zróżnicowanych form rekreacji i wypoczynku. W ramach tych zamierzeń było zwłaszcza stworzenie warunków dla pobytu naszych gości na dłuższy pobyt, oraz nie tylko w celu wędkowania. W roku 2005 rozpoczęto więc adaptację części istniejących pomieszczeń na kwatery noclegowe z zapleczem socjalnym, oraz rozbudowę wyznaczonych do tego budynków. Rozpoczęto także budowę pomostów, zadaszonego ogniska, kąpieliska. W 2007 roku powstał już kompleks rekreacyjny z hotelikiem, nazywany Kompleksem Biesiadnym. Zaraz po tym – w 2007 roku przystąpiono do budowy pawilonu kempingowego oraz urządzania reszty infrastruktury terenowej. Wiosną 2007 roku wybrano z wielu propozycji nazwę naszego ośrodka, mianowicie „Gałęziaki”. Najmłodszy z „Gałęziaków” - Błażej pełen optymizmu i energii do działania zarejestrował swoją działalność gospodarczą pod firmą: Gospodarstwo Agroturystyczne „GAŁĘZIAKI” i rozpoczął obsługę pierwszego sezonu wczasowego 2007. Zdobyte przy tym doświadczenie własne, jego weryfikacja i poznanie wymagań oraz oczekiwań osób goszczących w ośrodku przydały się do pewnych zmian i innowacji przy organizacji kolejnych sezonów.

Kliknij ,aby otworzyć...
Kliknij ,aby otworzyć...
Kliknij ,aby otworzyć...

             Za nami już kilka sezonów tego rodzaju działalności i doświadczeń. Czy jest się czym chwalić? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy naszym Gościom. Zatem za nami trochę historii, ogrom pracy i wyrzeczeń, oraz wspomnień, po których kręcą się łezki w oczach. W sezon 2011 weszliśmy z kilkoma zmianami. Przede wszystkim w miejsce dotychczasowego Gospodarza – Błażeja, który poszedł za głosem serca i założył własne gniazdko rodzinne za Poznaniem, działalność była kontynuowana przez seniora rodziny – Andrzeja i pod nieco zmienioną nazwą, mianowicie pod firmą Ośrodek Gałęziaki Andrzej Gałęzewski. Ale senior rodziny z uwagi na wiek i zdrowie nie zamierza dalej kontynuować tej działalności. SZUKAM ZATEM NASTĘPCÓW.

DO SPRZEDAŻY jest zarówno część rekreacyjna, jak też przyległa część zakładowa. Wszystko razem stanowi 10 ha.

 

Waplewo Wielkie, 5.05.2013 r.                                                                           Andrzej Gałęzewski